صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

فایق: خرسندم که موفق شدیم تا محکمه نیوریاک حکم پرداخت غرامت به قربانیان 11 سپتمبر را رد کرد

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد از رد شدن حکم پرداخت غرامت به قربانیان یازدهم سپتمبر در آمریکا خبر داده که قرار بود، 3.5 میلیارد دالر از پول منجمد شده افغانستان در بانک‌های رزروف آمریکایی انجام شود.

پیک‌آفتاب: سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد با نشر توییتی ام‌روز 22 فبروری گفت: “خرسندم که بعد از یک سال تلاش های پی‌گیر تیم حقوقی ما توانست در دعوی حفظ ۳.۵ میلیارد دالر سرمایه‌های منجمد شده افغانستان برنده شود. امروز ۲۱ فبروری محکمه نیویارک حکم نهایی رد درخواست پرداخت غرامت از سرمایه‌های منجمد شده‌ای بانک مرکزی افغانستان به فامیل‌های قربانیان حادثه ۱۱ سپتمبر را صادر نمود. این خبر خوش برای مردم افغانستان مبارک باد.”

هم‌چنان خبرگزاری رویترز دی‌روز سه شنبه 21 فبروری نوشت که جورج دنیلز، قاضی محکمه در منطقه‌ای منهاتن، از مربوطات نیویارک گفت که وی طبق قانون اساسی، از یافتن این موضوع که امارت اسلامی دولت قانونی افغانستان نیست، پیش‌گام برای ضمیمه کردن دارایی های متعلق به بانک مرکزی افغانستان منع شده است.

این قاضی گفته است که قربانیان حملات یازدهم سپتمبر 2001 حق توقیف 3.5 میلیارد دالر از دارای‌های بانک مرکزی افغانستان را ندارند، آنان احکام محکمه را که علیه امارت اسلامی به دست آورده اند و برای پراختن غرامت از پول منجمد شده، آن‌را برآورده سازند.

دنیلز علاوه نموده است که چنین اقدامی از سوی قربانیان به منزله حکمی است که نشان می‌دهد امارت اسلامی دولت قانونی افغانستان می‌باشد. این در حالی است که اداره حاکم تحت رهبری جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، امارت اسلامی را به‌عنوان دولت رسمی افغانستان به رسمیت نمی‌شناسد.

دنیلز ادامه داده است که “قربانیان حکم حق تجدید نظر به احکام عدم پرداخت خود را دارند و برای بدترین حمله تروریستی در تاریخ کشور ما کامل شوند، اما آن‌ها نمی‌توانند با بودجه بانک مرکزی افغانستان چنین کاری انجام دهند.”

این قاضی گفته که امارت اسلامی مسوولیت پرداخت را دارد، نه مردم و جمهوری اسلامی سابق افغانستان. این تصمیم شکستی برای چهار گروه از شاکیان بود که مدعی پرداخت غرامت از 7 میلیارد دالر منجمد بانک مرکزی افغانستان که در بانک فدرال رزرو در نیویارک مسدود بود، شدند.

لی ولوسکی، وکیل یکی از گروه‌های مدعی معروف به شاکیان هاولیش (Havlish plaintiffs) گفته است که “این تصمیم حق بیش از 10000 عضو جامعه که از حمله 11 سپتمبر متضرر شده بودند، را از حق دریافت غرامت از امارت اسلامی محروم می‌نماید. ما معتقدیم که این تصمیم اشتباه است و تجدید نظر خواهیم نمود.”

این در حالی است که جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در فبروری سال گذشته طی حکم اجرایی، دستور داد که 3.5 میلیارد دالر از بودجه بانک مرکزی افغانستان برای منافع مردم افغانستان کنار گذاشته شود و خزانه‌داری آمریکا این پول را به جای امنی در سوئیس انتقال بدهد و از 3.5 میلیارد دالر دیگر به عنوان غرامت به قربانیان یازدهم سپتمبر پرداخت کنند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x