صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

جو بایدن: “در حمایت آمریکا از اوکراین در جنگ علیه تهاجم روسیه نباید هیچ شکی وجود داشته باشد.”

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا ام‌روز دوشنبه برای دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین در یک سفری از پیش اعلام ناشده، به اوکراین رسید.

پیک‌آفتاب: آسوشتید پرس  در گزارشی ام‌روز دوشنبه 20 فبروری می‌نویسد که جو بایدن در یک سفر غیرمنتظره وارد کی‌ف  پایتخت اوکراین شد، این سفر چند روز قبل از یک سالگی تهاجم روسیه به اوکراین صورت گرفته است.

جو بایدن که در کنار زلنسکی در کاخ ماریینسکی سخن می‌گفت از نگرانی‌های یک سال قبل که حدس زده می‌شد نظامیان روسی به سرعت پایتخت اوکراین را تصرف نمایند، یاد آور شده گفت: “یک سال بعد، کی‌ف ایستاده است، اوکراین ایستاده است، دموکراسی پابرجاست، امریکایی‌ها و جهان در کنار شما ایستاده است.”

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که جو بایدن در لحظه حیاتی برای متحد نگهداشتن متحدان در حمایت از اوکراین می‌باشد. زیرا گمان می‌رود که جنگ با تدارک هر دو طرف برای حملات بهاری تشدید شود.

هم‌چنان زلنسکی به متحدان غربی خود برای تحویل دهی سیستم‌های تسلیحاتی فشار می‌آورد تا سریع‌تر به نظامیان این کشور تسلیم گردد.

او در میان تقاضای تسلیحات مدرن خواهان جت‌های جنگنده نیز می‌باشد. تقاضایی که هنوز رییس جمهور آمریکا و سایر متحدین این کشور از برآورده کردن آن خودداری نموده اند.

زلنسکی خاطرنشان ساخت که او و بایدن درباره‌ی سلاح‌های دوربرد و تسلیحات که ممکن است هم‌چنان به اوکراین عرضه شود، گفت‌وگو نموده اند. تسلیحاتی که ممکن حتی قبلا به این کشور عرضه نشده بود. اما وی جزئیات در مورد این گفت‌وگو ارایه ننمود.

بایدن در این دیدار از بسته کمکی جدید به ارزش نیم میلیارد دالر از سوی کشورش به اوکراین خبر داد، که شامل گلوله‌های هویتزر، موشک‌های ضد تانک، رادارهای نظارت هوایی و سایر کمک‌ها می‌شود. اما از هیچ سلاح پیش‌رفته در این بسته کمکی یاد نشده است.

در حالی‌که بایدن و زلنسکی از کلیسای جامع سنت مایکل با گنبد طلایی دیدار می‌نمودند، صدای آژیرهای شهر شنیده می‌شد، صدای که شهروندان اوکراین در یک سال گذشته مرتبا آن‌را شنیده اند. آن‌ها بدون هراس به‌سوی دیوار یادبود حرکت نموده و اکلیل گل را برای احترام و یادبود از سربازان اوکراینی از سال 2014 به یادگار گذاشتند.

این سفر بایدن به کی‌ف هم‌زمان پیش از سفر برنامه‌ریزی شده وی به ورشو، پایتخت پولند انجام می‌شود. وی بار دیگر تاکید نموده است، تا هر زمانی که نیاز باشد آمریکا در کنار اوکراین به کمک‌های خود ادامه خواهد داد.

بایدن گفته است: “من فکر می‌کنم که نباید هیچ شکی در مورد حمایت آمریکا از اوکراین در این جنگ وجود داشته باشد.”

خبرگزاری آسوشتید پرس هم‌چنان مدعی شده است، گرچند نظر سنجی‌‎ها نشان می‌دهد که کمک‌های نظامی آمریکا و سایر متحدان اوکراین برای ارایه تسلیحات و کمک‌های اقتصادی کاهش یافته است اما حضور رییس جمهور آمریکا در کی‌ف با نزدیک شدن یک سالگی تهاجم روسیه دستاورد کمی برای زلنسکی نیست. زیرا او آمریکا و متحدان اروپایی را تشویق می‌کند تا تسلیحات پیش‎رفته‌ برای این کشور تدارک دیده، تهیه نمایند و سرعت تحویل این تسلیحات را نیز افزایش دهند.

این اولین سفر بایدن به عنوان رییس جمهور در یک منطقه جنگی است. اسلاف اخیر او، دونالد ترامپ، باراک اوباما و جورج دبلیو بوش، در طول دوران ریاست جمهوری خود، سفرهای غیرمنتظره‌ای به افغانستان و عراق داشتند تا با سربازان آمریکایی و رهبران این کشورها دیدار کنند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x