صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وزارت مالیه: در 11 ماه 100 میلیارد افغانی از عواید گمرکات بدست آمده است

وزارت مالیه‌ی امارت اسلامی می‌گوید که عواید گمرکات در 11 ماه سال جاری به 100 میلیارد افغانی رسیده که این وزارت علت آن را گماشته شدن افراد مسلکی و کاهش فساد عنوان نموده است.

پیک‌‌آفتاب: وزارت مالیه‌ی امارت اسلامی از افزایش چشم‌گیر عواید گمرکات طی یازده ماه سال 1401 خبر داده و گفته که دراین مدت 100 میلیارد افغانی عواید جمع‌آوری شده است.

وزارت مالیه ام‌روز دو شنبه اول حوت، در تویتی نوشته است که جمع‌آوری این مقدار عواید در تاریخ گمرکات کشور بی‌سابقه بوده است.

این وزارت گفته که قبل از حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان، عواید گمرکات از 72 میلیارد افغانی بالاتر نرفته بود.

این وزات علت افزایش عواید را گماشته شدن کادرهای مسلکی و متعهد به گمرکات عنوان نموده و افزوده است که شفافیت کامل در گمرکات وجود دارد و سطح فساد نیز در گمرکات به صفر رسیده است.

به گفته‌ی این وزارت، هرچند تعرفه گمرکی مواد غذایی از سوی امارت اسلامی به 68 درصد کاهش یافته با آن هم پیش از به پایان رسیدن سال مالی، عواید این‌گونه افزایش را نشان می‌دهد.

وزارت مالیه امارت اسلامی در حالی از محو فساد اداری و افزایش عواید این وزارت سخن می‌زند که پیش از این گفته بود عواید داخلی امسال از بودجه داخلی ترتیب گردیده است نه کمک‌های خارجی که این وزارت بودجه کلی سال مالی 1401 را 231 میلیارد افغانی تعیین نموده بود از این میان 302 میلیارد آن را بودجه عادی و 27.9 میلیارد دیگر آن را نیز به بودجه انکشافی اختصاص داد.

وزارت مالیه در حالی از افزایش عواید گمرکات و تعیین بودجه مالی از عواید داخلی خبر داده است که بر اساس گزارش‌ها، پیش از این بیشتر فساد در بخش گمرکات وجود داشت و نیز بودجه مالی همه ساله وابسته به کمک‌های خارجی بود.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x