صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وزارت خارجه افغانستان: بهتر است پاکستان به‌جای شکایت در کنفرانس‌های بین‌المللی، روبه‌رو با حکومت افغانستان بحث کند

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه افغانستان تحت سرپرستی امارت اسلامی، گفته است که ما اجازه نمی‌دهیم هیچ کسی از خاک افغانستان علیه سایر کشورها به‌ویژه پاکستان استفاده نماید و به پاکستان مشوره می‌دهیم بجایی شکایت در کنفرانس‌های بین‌المللی، روبرو با حکومت افغانستان در چنین مواردی بحث نماید.

پیک‌آفتاب: عبدالقهار بلخی، با نشر رشته توییتی ام‌روز 30 دلو گفته است که از سخنان اخیر بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان که در نشست امنیتی مونیخ صحبت می‌کرد استقبال می‌نمایم، که در آن سخن‌رانی صلح در افغانستان را عامل ثبات در منطقه دانسته و از جامعه جهانی خواسته که در قسمت بالا بردن ظرفیت حکومت‌داری با افغانستان همکاری نماید.

بلخی از جامعه جهانی خواسته است که ذخایر مالی افغانستان را آزاد، محدودیت‌های بانکی را برداشته و کمک بشری را با افغانستانی‌ها ادامه بدهند.

سخن‌گوی وزارت خارجه خاطر نشان ساخته است که قسمتی از سخنان وزیر خارجه پاکستان حقیقت ندارد، که در آن گفته است: “افغانستان دارای ارتش منظم نبوده و توانایی تامین امنیت را ندارد. ناامنی در این کشور به زودترین فرصت به پاکستان، منطقه و سایر کشورهای جهان، بویژه کشورهای غربی خواهد رسید.”

بلخی می‌افزاید که امارت اسلامی افغانستان در منطقه و جهان عملا ثابت ساخته است که با داشتن ارتش منظم به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده نمایند. افغانستان ام‌روز در مقایسه با تعداد زیادی از کشورهای منطقه و جهان، از ثبات امنیتی بهتری برخوردار است.

بلخی از کشورهای منطقه و جهان خواسته است، در نظر داشته باشند که امارت اسلامی برای تامین امنیت بهتر در منطقه و جهان قدم‌های مهمی برداشته است.

او گفته است که ناامنی فعلی در پاکستان جدید نیست بلکه ریشه دوام‌دار در 20 سال گذشته دارد. امارت اسلامی اراده محکم دارد تا به کس یا گروهی اجازه ندهد از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده گردد.

این در حالی است که بلاول بوتر زرداری، وزیر خارجه پاکستان در نشست امنیتی مونیخ گفته بود که افغانستان با نداشتن ارتش منظم، نمی‌تواند امنیت را بدرستی تامین نماید. این عدم توانایی زمینه را برای فعالیت تروریستان مهیا ساخته و کشورهای همسایه بویژه پاکستان از قربانیان این ناتوانی می‌باشد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x