صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وانگ یی، تایوان هیچ زمانی کشور مستقل نبوده و نمی‌باشد

وانگ یی، یازدهمین وزیر خارجه چین و عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست این کشور درباره تایوان گفته است که این جزیره خودمختار جز لاینفک کشورش بوده، هیچ زمانی یک کشور مستقل نبوده و نمی‌باشد.

پیک‌آفتاب: وانگ یی، که دیروز شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ سخن می‌گفت، علاوه نموده است که “تایوان بخشی از قلمرو چین است، هرگز کشوری مستقل نبوده و در آینده هم نخواهد شد، این وضعیت موجود در مورد تایوان است.”

وزیر خارجه چین گفته است که گرچند بیجنیگ بدنبال تغییر وضعیت فعلی نمی‌باشد، اما جدایی طلبان تایوانی تلاش می‌کنند واقعیت را انکار نمایند.

با این وجود پس از سفر نانسی پلوسی، رییس مجلس سابق نمایندگان آمریکا در اوایل ماه اگست سال گذشته سبب تشدید خشم چین گردید، که در پی آن، مانور بزرگ نظامی را در نزدیکی تنگه تایوان و آب‌های مشترک میان چین، تایوان و جاپان برگزار نمود.

چین این جزیره را که دارای حکومت دموکراتیک می‌باشد، یکی از ولایت‌های خود دانسته و سفر نانسی پلوسی را محکوم نموده و مانور بزرگ نظامی گسترده ای برگزاری نمود.

براساس عقبه تاریخی؛ روابط رسمی بین دولت مرکزی جمهور خلق چین و ولایت جزیره‌ای آن در سال 1949 پس از انتقال نیروهای کومینتانگ به رهبری چیانگ کای شک که در جنگ داخلی با حزب کمونیست چین شکست خورده، به تایوان عقب‌نشینی نموده بود، برمی‌گردد.

این در حالی است که ارتباطات تجاری و غیر رسمی بین این جزیره و سرزمین اصلی چین در اواخر دهه‌ی 1980 از سرگرفته شد و از اوایل دهه‌ی 1990، طرفین شروع به تماس از طریق سازمان‌های غیر دولتی کردند، که ام‌روز از طریق یک نهاد تعیین شده از سوی چین، این ارتباط مدیریت می‌شود.

هم‌چنان ند پرایس، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا خبر داده است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا با وانگ یی، مدیر کمیته مرکزی روابط خارجی حزب کمونیست چین در حاشیه نشست امنیتی مونیخ دیدار کرده است.

در بیانیه ند پرایس سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا در خصوص این دیدار آمده است که بلینکن در دیدار با وانگ یی با جلب دقت به این‌که پرواز بالن مرتفع نظارتی چین بر فراز آسمان آمریکا، حریم هوایی و حاکمیت آمریکا و به طور مستقیم قوانین بین‌المللی را نقض کرده و غیر قابل قبول می‌باشد، تاکید کرده است که این اقدام غیرمسئولانه هرگز نباید تکرار شود.

بر اساس این بیانیه، بلینکن در اولین تماس سطح بالا بین کشورهای‌شان پس از سرنگونی یک بالون نظارتی چینی توسط ایالات متحده در دو هفته پیش، برنامه بالن‌های نظارتی چین که وارد حریم هوایی بیش از 40 کشور در 5 قاره شده بود، را به جهانیان فاش کرد.

پرایس خاطرنشان ساخت که بلینکن هم‌چنین درباره “عواقب حمایت مالی یا کمک چین به روسیه برای اجتناب از تحریم‌های سیستماتیک در جنگ علیه اوکراین” هشدار داده است.

بلینکن در اوایل ماه جاری سفر خود به بیجینگ را به دلیل پرواز بالن‌های که آمریکا آن را بالن‌های جاسوسی چین خواند و به موضوع داغ بین دو کشور تبدیل شد، لغو کرده بود.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x