صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

بیش از هفت هزار پسر در آزمون ” ایگزیت” امسال اشتراک کردند/ دختران: «احتمالا ما محروم این آزمون هستیم»

اداره‌ی ملی امتحانات ام‌روز شنبه امتحان شورای طبی« ایگزیت» را برگزار کرد که گفته اند در این آزمون بیش از هفت هزار پسر اشتراک کردند و قرار است دور دوم این آزمون که مربوط دختران می‌شود نیز برگزار گردد.

پیک‌آفتاب: آزمون “ایگزیت” شورای طبی افغانستان ام‌روز شنبه 29 دلو، در کابل با حضور بیش از هفت هزار اشتراک کننده پسر برگزار گردید.

اداره‌ی ملی امتحانات می‌گوید که اشتراک کنندگان این آزمون فارغ‌التحصیلان دانش‌کده‌های طب معالجوی و ستوماتولوژی(طب دندان) از دانش‌گاه‌های خصوصی و دولتی هستند.

هرچند اداره‌ی ملی امتحانات و شورای طبی افغانستان می‌گویند که به‌زودی مرحله‌ی دوم این آزمون که مربوط دختران می‌شود، آغاز می‌گردد اما شماری از دخترانی که اکنون از این دو رشته طبی فارغ شده اند، می‌گویند که شاید آنان هم مانند سایر دخترانی که از رفتن به مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها محروم شده اند، از اشتراک در این آزمون (ایگزیت) محروم شوند.

هنوز اداره‌ی ملی امتحانات تاریخ دقیق دور دوم این آزمون را مشخص نکرده است.

این در حالی است که پیش از این آزمون ایگزیت در یک تایم مشخص با اشتراک دختران و پسران برگزار می‌شد اما پس از شکل‌گیری حکومت امارت اسلامی در افغانستان، این اولین آزمون است که از سوی امارت اسلامی برگزار می‌شود و در آن دختران حضور ندارند.

دانش‌آموخته‌گان رشته‌های طبی می‌گویند که این آزمون برای شان مهم و سرنوشت ساز است در صورتی‌که نتوانند این آزمون را پاس کنند، برای شان جواز رسمی کار داده نمی‌شود.

شماری از دختران دانش‌آموخته‌‌ی رشته‌های طبی در افغانستان می‌گویند که با ادامه‌ی چنین وضعیت، از تحصیل شان پشیمان هستند و در صورتی‌که حکومت سرپرست به آنان اجازه‌ی کار را ندهد، آینده‌ی زندگی آنان ناامید کننده و پرچالش خواهد بود.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x