صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

دیدار هیئت بلندپایه پاکستانی با سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در کابل

هیئت بلندپایه پاکستانی به رهبری حنا ربانی کهر، وزیر دولت در امور خارجی پاکستان صبح امروز سه‌شنبه هشتم قوس، وارد کابل شده و این هیئت گفتگوهایش را با مقام‌های امارت اسلامی آغاز کرده است.

هیئت بلندپایه پاکستانی به رهبری حنا ربانی کهر، وزیر دولت در امور خارجی پاکستان صبح امروز سه‌شنبه هشتم قوس، وارد کابل شده و این هیئت گفتگوهایش را با مقام‌های امارت اسلامی آغاز کرده است.

پیک‌آفتاب: حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه با نشر رشته توییتی می‌گوید که امیرخان متقی، سرپرست این وزارت در دیدار با این هیئت، خواهان رهایی زندانیان افغانستانی، ایجاد تسهیلات برای تردد شهروندان افغانستان و پاکستان، تجارت، ترانزیت و ارائه سهولت در امور تجارت میان دو کشور شده است.

متقی هم‌چنان موقف افغانستان را برای امنیت، روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور مهم خوانده و آمادگی امارت اسلامی را برای آغاز پروژه‌های بزرگ تاپی، توتاپ، خط راه‌آهن و برخی پروژه‌های بزرگ دیگر، اعلام کرده است.

هیئت پاکستانی در این دیدار تعهد کرده است که برای حل مشکل مهاجران افغانستانی و حل چالش‌های تردد مسافران میان دو کشور اقدام خواهد کرد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه به نقل از حنا ربانی کهر گفته است: “از آن‌جایی که افغانستان و پاکستان دو کشور مسلمان همسایه هستند و مشترکات فرهنگی دارند، حکومت‌های دو کشور باید با یک‌دیگر هم‌کاری کرده و از منافع عمومی متقابل حمایت کنند.”

وزارت خارجه پاکستان روز گذشته 28 نوامبر، با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که در این سفر یک روزه، حنا ربانی با حکومت امارت اسلامی درباره روابط دوجانبه از جمله هم‌کاری در زمینه‌های آموزش، تجارت و سرمایه‌گذاری، ارتباط منطقه‌ای، تماس‌های مردمی و موضوعات مرتبط با امنیت منطقه، بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

براساس اعلامیه، حنا ربانی کهر هم‌چنان بر تعهد و حمایت مستمر پاکستان از همه تلاش‌ها برای تقویت صلح و افزایش رفاه در افغانستان تاکید خواهد کرد.

از سوی دیگر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی روز گذشته با نشر توییتی گفته است: “فردا یک هیئت بلندرتبه کشور پاکستان به کابل می‌آید. این هیئت در مورد روابط اقتصادی و سیاسی هردو کشور بحث و تبادل نظر خواهد نمود.”

مجاهد اما درباره اعضای این هیئت جزئیات نداده است.

وزارت خارجه پاکستان هم‌چنان در ادامه افزوده است: “پاکستان به‌عنوان دوست و همسایه افغانستان، مجدداً بر همبستگی پایدار خود با مردم افغانستان تأکید خواهد کرد، به ویژه از طریق تلاش‌هایش برای کاهش بحران انسانی در افغانستان و ایجاد فرصت‌های واقعی برای شکوفایی اقتصادی مردان، زنان و کودکان افغانستانی.”

حنا ربانی، معاون وزارت خارجه پاکستان پیش‌تر در دیدار با حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان گفته بود که اسلام‌آباد متعهد به افغانستان صلح‌آمیز و باثبات است. ربانی افزوده بود که نقش همسایگان از جمله تهران و اسلام‌آباد برای صلح و ثبات در افغانستان بسیار مهم است.

این در حالی است که وزارت خارجه پاکستان روز پنجم اکتبر، در توییتی گفته بود که حنا ربانی کهر در دیدار با توماس وست، نماینده ویژه امریا برای افغانستان، از تعهد پاکستان برای ایجاد افغانستان با ثبات، مرفه و صلح‌آمیز اطمینان داده است. او هم‌چنان خواسته تا وضعیت اقتصادی افغانستان بهتر شود.

توماس وست و حنا ربانی کهر در پیوند به صلح و ثبات افغانستان صحبت کردند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x