صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

قراردادهای نفتی هند و روسیه سبب کاهش سلطه چندین دهه دالر شده است

تحریم‌های بین المللی وضع شده بر روسیه تحت رهبری آمریکا عامل کاهش سلطه چند دهه‌ بر تجارت بین‌المللی نفت می‌شود زیرا در چنین وضعیتی، بیشتر معاملات روسیه و هند، با ارزهای دیگر تسویه شده است.

پیک‌آفتاب: رویترز در گزارشی امروز چهارشنبه هشتم مارچ نوشته است که برتری دالر به‌طور دوره‌ای زیر سوال رفته است و با چنین وضعیتی، دلیل مزایای بسیار زیاد استفاده از رایج‌ترین ارز برای تجارت، هم‌چنان ادامه دارد.

تجارت نفت هند، در پاسخ به آشفتگی تحریم‌ها و جنگ اوکراین، قوی‌ترین شواهد را تاکنون از تغییر به ارزهای دیگر ارائه می‌دهد، که می‌تواند ماندگار باشد.

هند، سومین واردکننده بزرگ نفت در جهان است و روسیه بعد از آنکه اروپا پس از تهاجم روسیه در فبروری سال گذشته مورد تحریم قرار گرفت، از تامین کنندگان اصلی نفت برای هند گردیده است.

پس از آن‌که ائتلاف مخالفان تهاجم روسیه در پنجم دسمبر سال گذشته برای تولیدات نفت روسیه سطح قیمت تعین نمودند، مشتریان هندی روسیه بیشتر نفت این کشور را با ارزهای غیردالری از جمله درهم امارات متحده عربی و اخیرا با روبل واحد ارزی روسیه به تجارت چندگانه نفت پرداخته و سایر منابع بانکی را اعلام نموده اند.

براساس منابع، معاملات در سه ماه گذشته در مجموع معادل چند صد میلیارد دالر بوده که قبلا گزارش نشده است.

گروه هفت، اتحادیه اروپا و استرالیا، اواخر سال گذشته با سقف قیمتی موافقت کردند تا خدمات، حمل و نقل کشورهای غربی را از تجارت نفت روسیه منع نمایند، مگر اینکه با قیمت پایین اجباری فروخته شود، تا مسکو را از بودجه تمویل جنگ علیه اوکراین محروم نماید.

سه منبع که خواستند نامی از آنان در گزارش برده نشود گفته اند که برخی از تاجران مستقر در دبی و شرکت‌های انرژی روسیه مثل گازپروم و روس‌نفت بدنبال پرداخت‌های غیر دالری برای گریدهای خاص نفت روسیه هستند که در هفته‌های اخیر بالاتر از سقف قیمتی 60 دالر در هر بشکه فروخته شده است.

منابع تجاری و هم‌چنین مقامات سابق اقتصادی روسیه و آمریکا به رویترز گفته اند که سه بانک هندی از برخی معاملات حمایت کرده اند، زیرا مسکو بدنبال کاهش سلطه دالر در اقتصاد و تجارت خود برای جلوگیری از تحریم‌ها می‌باشد.

هم‌چنان منابع تجاری گفتند که بانک مشترک روسیه با امارت متحده عربی (Moscow and Abu Dhabi-based Russian bank)  مستقر در ابوظبی را به‌شمول موسسات مالی روسیه در فهرست تحریم‌ها اضافه کرده لند، که می‌تواند شرایط برای پرداخت بهای نفت به درهم را با دشواری روبرو سازد.

منابع تجاری گفته اند که (MTS) برخی از پرداخت‌های غیر دالری نفت هند را تسهیل کرده است. اما درباره صحت و سقم گفته فوق، وزارت خزانه داری آمریکا و بانک مشترک روسیه و امارت متحده عربی تاکنون اظهارات ارایه ننموده اند.

با این وجود تعداد زیادی منابع هندی از تحریم شدن برخی بانک‌های روسیه خبر داده اند. آن‌ها ابراز امیدواری نموده اند که جای‌گزین برای پرداخت پول برای سیستم تحریم هر چی عاجل تر پیدا شود.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x