صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران به دور دوم کشیده شد

پیک آفتاب:براساس گزارش از ایرنا، مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری جمعه ۸سرطان برگزار شد بر اساس اعلام وزارت کشور در مرحله اول ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵ رای اخذ شده که مسعود پزشکیان ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رای و سعید جلیلی ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸ به مرحله […]

پیک آفتاب:براساس گزارش از ایرنا، مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری جمعه ۸سرطان برگزار شد بر اساس اعلام وزارت کشور در مرحله اول ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵ رای اخذ شده که مسعود پزشکیان ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رای و سعید جلیلی ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸ به مرحله دو انتخابات راه یافتند.

از آنجا که هیچ کدام از نامزد‌ها نتوانستند بیش از ۵۰ درصد آرای مأخوذه را کسب کنند انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ به مرحله دوم کشیده شد.

بنابراین مسعود پزشکیان و سعید جلیلی دو نامزد نهایی دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری هستند که جمعه پانزدهم تیرماه برگزار خواهد شد.

در این مرحله آقایان مسعود پزشکیان با کد انتخاباتی ۲۲ و سعید جلیلی با کد انتخاباتی ۴۴ با هم رقابت می‌کنند.رای‌گیری در حدود ۵۹ هزار شعبه اخذ رای انجام می‌شود.

سخنگوی ستاد انتخابات جمهوری اسلامی ایران« محسن اسلامی»  در گفت‌وگویی گفت: کسی که در مرحله اول انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری شرکت نکرده است، هیچ مانعی برای شرکت در مرحله دوم ندارد و اگر کسی در مرحله اول در ولایت ها دیگر یا خارج از کشور رأی داده، در مرحله دوم می‌تواند در هر شهر و مکانی در انتخابات شرکت کند و محدودیتی در این خصوص نداریم.

ایشان اظهار داشت: هیأت‌های اجرایی ولایت ها پیشنهادی برای افزایش شعب اخذ رأی دارند که فرمانداران بررسی و متناسب با شرایط تأیید می‌کنند.

وی با بیان اینکه تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۸۵ مبنای تولد واجدان شرایط رأی است و فقط متولدین قبل از این تاریخ می‌توانند رأی دهند، خاطر نشان کرد: بر اساس ماده ۱۹ قانون انتخابات، مردم باید دو مدرک هویتی شناسنامه یا کارت ملی را در روز برگزاری انتخابات همراه خود داشته باشند؛ کسانی که هنوز دارای شناسنامه قدیمی هستند، باید کد ملی خود را به یاد داشته باشند.

وی افزود: به محض اینکه پایان انتخابات از ناحیه ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام شود، همکاران ما با ناظران، نماینده فرماندار و متصدیان شعبه آرا را می‌شمارند و پس از صورتجلسه و ثبت داده‌ها در سامانه، آرا از طریق سامانه به ستاد انتخابات کشور ارسال و پس از تجمیع به تدریج اعلام می‌شود.

اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر همکاران ما به‌موقع شمارش و تجمیع آرا را انجام دهند، سعی می‌کنیم در ساعات ابتدایی روز شنبه، نتیجه نهایی را اعلام کنیم.

مرحله دوم از چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، فردا – جمعه ۱۵ تیر – در سراسر کشور برگزار می‌شود.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x