صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

موج بی‌سابقه گرما در آسیا

پیک آفتاب:براساس گزارش های به دست آمده، امکان دارد،گرمای شدید به اندازه طوفان یا سیل چشمگیر به نظر نرسد، اما متخصصان آن را به طور میانگین مرگبارترین پدیده آب و هوایی در ۳۰ سال گذشته در نظر گرفته‌اند. آنچه به عنوان موج گرما محسوب می شود، معمولاً نسبت به شرایط آب و هوایی محلی، با […]

پیک آفتاب:براساس گزارش های به دست آمده، امکان دارد،گرمای شدید به اندازه طوفان یا سیل چشمگیر به نظر نرسد، اما متخصصان آن را به طور میانگین مرگبارترین پدیده آب و هوایی در ۳۰ سال گذشته در نظر گرفته‌اند. آنچه به عنوان موج گرما محسوب می شود، معمولاً نسبت به شرایط آب و هوایی محلی، با دمای پایدار در صدک ۹۰ تا ۹۵ میانگین در یک منطقه معین تعریف می شود.

گرمای شدید در شرق و جنوب آسیا هزاران مکتب را مجبور به رخصتی کرده است و شکاف تحصیلی را برای کودکان خانواده های کم درآمد افزایش داده است. همچنین این موج گرما بر شغل های  آسیب پذیر در برابر اثرات گرما مانند کارگران ساختمانی و ماهی‌گیران تأثیر گذاشته است.

در کشورهای مرطوب جنوب آسیا، جایی که دما به درجات سرسام‌آور غیر قابل تحمل افزایش می‌یابد، امواج گرما نه تنها پدیده‌های آب‌وهوایی، بلکه تهدیدهای وجودی هستند که سایه‌ای طولانی بر آینده منطقه می‌اندازند. اخیراً دمای هوا در هند و پاکستان، به ۵۲ درجه سانتیگراد رسیده است که بر شدت این وضعیت تأکید دارد.

در شمال افغانستان، سیلاب های ناگهانی بیش از ۳۰۰ کشته برجای گذاشته است و همچنان این سیلاب ها ادامه دارد. کارشناسان نسبت به فصل سخت باران های موسمی در هفته‌های پیش رو هشدار می دهند که احتمالا بارش های بیشتر در بنگلادش، بوتان، هند، نپال و پاکستان را در پی خواهد داشت.

با سرعت گرفتن تغییرات آب و هوایی، آسیای جنوبی خود را در خط مقدم نبرد با افزایش دما می بیند، با امواج گرمایی که زندگی، معیشت و اکوسیستم ها را ویران می کند اما آسیای شرقی نیز کم کم وارد شرایط بحرانی می‌شود.

در گزارشی نشان می دهد که چگونه سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر در مناطق بسیار آسیب پذیر زندگی می کنند و کشورهای کم درآمد و کشورهای جزیره ای کوچک در حال توسعه به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار گرفته اند. این مناطق بیشترین آسیب را متحمل می شوند، به طوری که نرخ مرگ و میر ناشی از رویدادهای شدید آب و هوایی ۱۵ برابر بیشتر از دیگر مناطق است.

در جنوب آسیا، تعطیلی مکاتب با توجه به رخصتی ها در دوران قرنطین مشکلات را تشدید کرده بود، خطرات ترک تحصیل را افزایش می‌دهد و بر توسعه سرمایه انسانی تأثیر منفی می‌گذارد.

یونیسف تخمین می زند در سراسر آسیای شرقی و اقیانوس آرام، حدود ۲۴۳ میلیون کودک در معرض امواج گرمای شدید و طولانی قرار دارند و می گوید: کودکان خردسال در معرض خطر بالای مرگ و میر ناشی از گرما و بیماری ها از جمله بیماری های مزمن تنفسی، آسم و بیماری های قلبی عروقی هستند.

یونسکو در گزارشی که به مناسبت روز جهانی محیط زیست می گوید: تغییرات آب و هوایی به آشکارا  آموزش را مختل کرده و بر نتایج آموزشی تأثیر می گذارد.

برخی از گروه‌های شغلی مانند کارگران ساختمانی، رانندگان حمل‌ونقل، کشاورزان و ماهیگیران، با تأثیرات گرمای نامتناسب مواجه هستند که معیشت آنها را تحت تأثیر قرار داده، درآمد را کاهش می‌دهد و خطرات جدی برای سلامتی ایجاد می‌کند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x