کشف فسیل دست‌نخورده جنین دایناسوری که هنوز درون تخم است - خبرگزاری پیک آفتاب

صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

کشف فسیل دست‌نخورده جنین دایناسوری که هنوز درون تخم است

کشف فسیل ۶۶ میلیون ساله جنین دایناسور در چین خبر شوکه کننده‌ای از یک کشف جالب را بیان می‌کند. این کشف شباهت‌های دایناسورها با گونه‌ای از پرندگان را نشان می‌دهد.

کشف فسیل ۶۶ میلیون ساله جنین دایناسور در چین خبر شوکه کننده‌ای از یک کشف جالب را بیان می‌کند. این کشف شباهت‌های دایناسورها با گونه‌ای از پرندگان را نشان می‌دهد.

پیک‌آفتاب: این کشف توسط محققان چین، اطلاعات جدیدی را در مورد پیوندهای تکاملی بین پرندگان امروزی و دایناسورها آشکار کرد.

جنین 66 تا 72 میلیون ساله اویراپتوسور که در منطقه گانژو از مربوطات ولایت جیانگ‌شی در جنوب چین یافت شد، نشان می‌دهد که این موجودات قبل از بیرون آمدن از تخم، در حالت خم‌شدگی جنینی شبیه به چوچه پرندگان بودند.

تجزیه ‌و تحلیل جدید بر روی فسیلی به نام «بچه یینگلیانگ» که حدود ۲۰ سال کشف و سپس فراموش ‌شد، نشان داد که سر جنین در زیر بدنش قرار دارد، پاهایش در دو طرف و پشتش در امتداد انتهای صاف تخم قرار دارد. محققان می‌گویند که این حالت قبلاً منحصر به پرندگان در نظر گرفته شده بود.

این یافته این احتمال را افزایش می‌دهد که این حالت جمع‌شدگی پیش از بیرون آمدن از تخم ممکن است برای اولین بار در میان تروپودهای غیر پرندگان در طول دوره کرتاسه تکامل یافته باشد.

گروه تحقیقاتی که شامل دانشمندانی از سه کشور چین، بریتانیا و کانادا است، عقیده دارد این جنین یکی از کامل‌ترین جنین‌های دایناسور است که تاکنون کشف شده است.

ویزوم ما، پژوهش‌گر مهره‌داران از دانشگاه بیرمنگام گفت: “بیشتر جنین‌های دایناسورهای غیرپرنده شناخته شده، اسکلت‌های جدا شده و ناقص دارند. ما از دیدن این جنین که به زیبایی در داخل یک تخم دایناسور نگهداری شده بود و در حالتی مشابه پرندگان قرار داشت، شگفت‌زده شدیم. این وضعیت قبلاً در دایناسورهای غیرپرنده مشاهده نشده بود.”

جنین‎‌های دایناسور از کمیاب‌ترین فسیل‌ها هستند و بیشتر آن‌ها با استخوان‌های دررفته و ناقص هستند.

این فسیل در شرایط عالی محفوظ مانده و به آن‌ها کمک می‌کند به پرسش‌های بسیاری درباره رشد و تولیدمثل دایناسورها پاسخ دهند. «مشاهده این‌که این جنین دایناسور و جنین مرغ به شکل مشابهی در داخل تخم قرار دارند که احتمالاً نشان دهنده رفتارهای مشابه قبل از بیرون آمدن از تخم است، بسیار جالب است.»

به گزارش سی‌ان‌ان، این فسیل در چین پیدا و در سال ۲۰۰۰ توسط شرکت یینگلیانگ خریداری شد. در نهایت در انباری قرار گرفت و تا حدود ۱۰ سال بعد تا حدود زیادی فراموش شد، زمانی که کارکنان موزیم برای ساخت موزیم تاریخ طبیعت سنگ، به دنبال جعبه‌های قدیمی رفتند، این فسیل مورد توجه باستان‌شناسان قرار گرفت.

این جنین بر اساس شکل جمجمه به عنوان یک «اویراپتوروسور» شناسایی شد. «اویراپتوروسورها» گروهی از دایناسورهای «تروپاد پردار» هستند که خویشاوندی نزدیکی با پرندگان امروزی دارند و از دوره کرتاسه آسیا و امریکایی شمالی شناخته شده‌اند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x