صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وزیر دفاع بریتانیا: به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان نتیجه معامله با دولت آمریکا بود

بن والاس: "به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان نتیجه یک معامله و توافق امضا شده با دولت آمریکا در سال ۲۰۲۰ بود."

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید که طالبان در نتیجه یک معامله و توافق امضا شده با امریکا در افغانستان به قدرت رسیدند.

پیک‌آفتاب: آقای والاس این موضوع را روز گذشته ۵ عقرب، در سخنرانی خود در پارلمان بریتانیا بیان کرد و افزوده است که “به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان نتیجه یک معامله و توافق امضا شده با دولت آمریکا در سال ۲۰۲۰ بود.”

به گفته وزیر دفاع بریتانیا، این توافق در پایان مذاکراتی امضا شد که امریکا و طالبان بدون مشارکت دولت افغانستان انجام دادند و در نهایت دست طالبان را برای پیش‌روی در افغانستان باز گذاشت.

او همچنین تاکید کرد که با امضای این توافق، موانع طالبان برای قدرت‌گیری در افغانستان بعد از خروج نیروهای امریکایی تسهیل شد؛ چون مقامات امریکا در آن زمان از مقامات افغانستان ناامید شده بودند.

امریکا در فبروری ۲۰۲۰ توافقنامه دوحه با طالبان را بدون حضور دولت پیشین افغانستان به امضا رساند که بر بنیاد آن، نیروهای امریکایی تا ۱۴ ماه باید از افغانستان خارج می‌شدند. بر اساس همین توافق هزاران زندانی طالبان از زندان‌های افغانستان توسط دولت قبلی و با فشار امریکا آزاد شدند که کارشناسان می‌گویند آزادی این زندانیان سقوط دولت را رقم زد.

پس از توافقات امریکا و طالبان جنگ در افغانستان تشدید شد و صدها ولسوالی به دست طالبان افتاد تا این که در ۲۴ اسد امسال، این گروه با تصرف کابل، حاکمیت کل افغانستان را در دست گرفتند و دولت اشرف غنی سقوط کرد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x