صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

واکنش‌ها به استعفای خلیل‌زاد/ شیادی که افغانستان را به کام مرگ برد

شماری از کاربران شبکه‌های مجازی و سیاست‌مداران مطرح افغانستان به استعفای زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در پروسه صلح افغانستان، واکنش نشان داده‌اند. اکثر کاربران با انتقاد از عملکرد آقای خلیل‌زاد در پروسه صلح، او را مقصر درجه اول ناکامی این پروسه دانسته‌اند.

شماری از کاربران شبکه‌های مجازی و سیاست‌مداران مطرح افغانستان به استعفای زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در پروسه صلح افغانستان، واکنش نشان داده‌اند. اکثر کاربران با انتقاد از عملکرد آقای خلیل‌زاد در پروسه صلح، او را مقصر درجه اول ناکامی این پروسه دانسته‌اند.

پیک‌آفتاب: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در ساعات پایانی روز گذشته ۱۸ اکتوبر، استعفا داد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا با تایید خبر استعفای آقای خلیل‌زاد گفته که قرار است توماس وست، معاون پیشین آقای خلیل‌زاد، عهده‌دار این سمت باشد.

نماینده پیشن امریکا در امور صلح افغانستان در متن استعفانامه‌ای خود نوشته که گفتگوها میان حکومت پیشین افغانستان و طالبان آنگونه که انتظار می‌رفت، پیش نرفت. وی گفته که دلایل پیچیده‌ای وجود دارند و او در روزها و هفته‌های آینده درباره این دلایل خواهد نوشت.

کاربران شبکه‌های اجتماعی و سیاست‌مداران مطرح افغانستان به این خبر واکنش نشان داده‌اند. اکثر واکنش‌ها با انتقاد از عملکرد آقای خلیل‌زاد در جایگاه نماینده ویژه امریکا در پروسه صلح همراه است.

رحمت‌الله نبیل، رییس محور ملی افغانستان در توییتی نوشته است: «سرانجام این مرد شیاد پس از بردن افغانستان به یک فاجعۀ برگشت‌ناپذیر، از صحنه اخراج شد.»

لطیف‌پدرام، رییس کنگره ملی در رخنامه فیسبوک خود نوشته است: «زلمی‌خلیل‌زاد ماموریت‌اش را همان‌گونه انجام داد که امریکا می‌خواست. خلیل‌زاد در نهایت یک مهره‌ی کثیف امریکایی بود که منافع ملی کشورش را مدنظر گرفت‌ که البته باید مدنظر می‌گرفت. این رجاله‌های سیاسی خاین افغانستانی بودند که در خدمت خلیل‌زاد قرار گرفتند. این تیکه‌داران خاین، عکس‌گرفتن با خلیل‌زاد را افتخار می‌دانستند، وقتی می‌خواستند خود را به رخ یکدیگر بکشند و قدرت‌نمایی کنند، عکس‌های خود را با خلیل‌زاد پخش می‌کردند. خلیل‌زاد این خاین به منافع مردم ما و وفادار به منافع کشورش امریکا، ماموریت‌اش را به خوبی انجام داد. مگر بایدن نگفت که ما برای دولت-ملت‌سازی به افغانستان نرفته بودیم.؟ شگفت‌انگیز این است یک عده بی‌خبر و بی‌شعور می‌گویند خلیل‌زاد امریکا را فریب داده است و باید محاکمه شود؛ عجب! انگار دولت امریکایی وجود نداشته و خلیل‌زاد تصمیم می‌گرفته است؛ گمان کنم این عده که کوزه و کپر را بر سر خلیل‌زاد می‌شکنند هنوز دل در گرو الطاف و مهربانی‌ امریکا دارند. شرم تان باد!»

داوود ناجی، مشاور شورای امنیت حکومت سابق هم در توییتی نوشته است: «زلمی خلیل‌زاد سیاستمداری با وجهه امریکایی و ذهنیت قومی است. او از عدم شناخت ترامپ و پامپئو در مورد افغانستان به نفع ذهنیت قومی خود استفاده کرد و با کتمان حقایق روند مذاکرات و خلق روایت دروغ “طالبان تغییرکرده است” افغانستان را به کام یک گروه وحشی سقوط داد.»

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x