صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

همکاری نظامی ایران، چین و روسیه افزایش می‌یابد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه در دیدار با علی خامنه‌ای، رهبر مذهبی ایران گفته است هم‌کاری‌های نظامی سه‌جانبه میان روسیه، ایران و چین افزایش می‌یابد و پس از این مانورهای نظامی مشترک به صورت مرتب برگزار خواهد شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه در دیدار با علی خامنه‌ای، رهبر مذهبی ایران گفته است هم‌کاری‌های نظامی سه‌جانبه میان روسیه، ایران و چین افزایش می‌یابد و پس از این مانورهای نظامی مشترک به صورت مرتب برگزار خواهد شد.

پیک‌آفتاب: پوتین شام روز گذشته 28 سرطان، در تهران گفته است که هم‌کاری‌های نظامی میان ایران و روسیه افزایش می‌یابد: “در حوزه نظامی نیز تلاش خواهیم کرد تا سطح هم‌کاری‌های دو کشور را افزایش دهیم و هم‌کاری‌های سه‌جانبه و مانورهای نظامی با چین را افزایش دهیم.”

هم‌چنان، رهبر مذهبی ایران در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خواستار تطبیق قراردهای امضا شده میان دو کشور در زمینه نفت و گاز گردیده و تاکید کرده است که دالر باید از معاملات جهانی حذف گردد.

رهبر مذهبی ایران در ملاقات با ولادیمیر پوتین گفته است که اکنون بیش‌تر از هر زمانی نیاز هم‌کاری میان ایران و روسیه احساس می‌گردد.

خامنه‌ای در این ملاقات، حمله نظامی روسیه به اوکراین را بر حق دانسته و گفته است: “در مسئله اوکراین، اگر روسیه اقدامی را آغاز نمی‌کرد، طرف مقابل شروع به جنگ می‌کرد.”

خامنه‌ای وجود پیمان اتلانتیک شمالی (NATO) را خطرناک توصیف کرده و گفته است: “اگر راه برای ناتو باز شود، هیچ محدودیتی نمی‌شناسد. اگر در اوکراین متوقف نمی‌شد، بعداً جنگ مشابهی را در کریمه آغاز می‌کرد.”

رهبر مذهبی ایران از پوتین خواسته است تا امریکایی‌ها را از مناطق حاصل‌خیز و نفت‌خیز شرق فرات در عراق باید خارج کنند. وی در ادامه تاکید کرده است که با خروج کامل امریکا از عراق، باید حضور آنان در منطقه پایان داده شود.

خامنه‌ای خواستار تحکیم روابط بلندمدت میان روسیه و ایران شده و گفته است: “هم‌کاری میان دو کشور در این دوره باید به اوج خود برسد.”

براساس اعلام رسمی دولت ایران، دو طرف موافقت کرده‌اند تا خط ریلی را از رشد ایران تا آستارا تکمیل کنند. تا خط ترانزیتی شمال-جنوب به نفع دو کشور است تکمیل گردد.

خط ریلی آستارا یکی از پروژه‌های مهم ترانزیتی ایران در زمینه حمل‌ونقل کالا بین ایران و روسیه به شمار می‌رود.

براساس اعلام مقامات رسمی دولت ایران، برای تکمیل این پروژه که ایران از طریق آذربایجان با خط ریلی روسیه وصل می‌گردد، به یک میلیارد دالر هزینه نیاز است.

در گذشته، ایران و روسیه تفاهم کرده بودند که هزینه ساخت این خط ریلی را مشترک پرداخت کنند، اما به دلایلی تاکنون این خط ریلی تکمیل نگردیده است.

ایران تلاش دارد تا با سرمایه‌گذاری بر صنعت ریل در ایران، زیرساخت‌های خود را در این زمینه تکمیل کرده و با شبکه ریل جهانی وصل گردد.

رهبر مذهبی ایران در ملاقات با رئیس جمهور روسیه، بر اهمیت هم‌کاری اقتصادی بلندمدت میان دو کشور تاکید کرده و گفته است که ایران آماده هر نوع هم‌کاری در این زمینه است.

خامنه‌ای حذف دالر از معاملات جهانی و جای‌گزین کردن ارزهای ملی در تجارت جهانی را یکی از راه‌های پایان دادن به سلطه امریکا بر سایر کشورها دانسته است: “دالر باید به تدریج از معاملات جهانی حذف شود، این به مرور زمان امکان‌پذیر است.”

پوتین در این دیدار در مورد جنگ اوکراین نیز گفته است: “هیچ کس طرف‌دار جنگ نیست و مرگ مردم عادی، یک تراژدی بزرگ است. با این حال، اقدامات غرب برای ما چاره‌ای جز پاسخ باقی نگذاشت.”

پوتین دلیل حمله نظامی روسیه به اوکراین را اقدامات تحریک‌آمیز غرب و امریکا در سال‌های اخیر و از جمله کودتا در اوکراین و سیاست‌های گسترش ناتو علی‌رغم تعهدات قبلی گفته است.

وی امریکا را به دخالت در جنگ اوکراین متهم کرده و گفته که بسیاری از کشورهای اروپایی با عضویت اوکراین در ناتو مخالفت کردند، اما در نهایت امریکا آنان را مجبور کرد تا این مسئله را بپذیرند.

رئیس جمهور روسیه در مورد وضع تحریم‌ها از سوی غرب می‌گوید: “این تحریم‌ها به ضرر غرب بوده و مشکلاتی مانند افزایش قیمت نفت و بحران غذایی را به دنبال خواهد داشت.”

پوتین نیز در مورد حذف دالر از بازارهای جهانی گفته است: “امریکا از دالر به عنوان ابزاری برای غارت سایر کشورها و تحریم آن‌ها استفاده می‌کند.”

پوتین خاطرنشان می‌سازد که این امر به ضرر امریکا خواهد بود، زیرا باعث می‌شود اعتماد جهانی به این ارز تضعیف شود و سایر کشورها را به استفاده از ارزهای دیگر تشویق کند.

ولادیمیر پوتین در تهران گفت: “روسیه و ایران در حال ابداع روش‌های جدیدی برای استفاده از پول ملی خود در روابط خود هستند.”

رئیس‌جمهور روسیه با پیشنهاد رهبر مذهبی ایران در مورد امتداد خط ریلی ایران-آذربایحان موافقت کرده و در مورد منطقه شرق فرات نیز گفته است که امریکا باید عراق را ترک کند و منطقه متذکره زیر کنترل ارتش سوریه باشد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x