صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

نگرانی سازمان ملل از وضعیت کودکان در جریان درگیری‌های مسلحانه

گزارش سالانه سازمان ملل درباره کودکان و درگیری‌های مسلحانه (CAAC) که روز گذشته منتشر شد، جزئیات تاثیر مخربی را که اشکال مختلف درگیری بر کودکان در سراسر جهان در سال 2021 داشت، نشان می‌دهد.

گزارش سالانه سازمان ملل درباره کودکان و درگیری‌های مسلحانه (CAAC) که روز گذشته منتشر شد، جزئیات تاثیر مخربی را که اشکال مختلف درگیری بر کودکان در سراسر جهان در سال 2021 داشت، نشان می‌دهد.

پیک‌آفتاب: سازمان ملل در گزارش سالانه خود که روز گذشته 20 سرطان، منتشر کرده است، از وضعیت کودکان در مناطق جنگ‌زده مانند افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که هزاران کودک در کشورهای درگیر جنگ، در شرایط وحشت‌ناکی به سر می‌برند.

سازمان ملل در سال ۲۰۲۱ میلادی، ۲۴ هزار مورد تخلف جدی علیه کودکان را برجسته کرده و گفته است که از این میان، بیش از 5200 مورد به دختران و بیش از 13600 مورد دیگر به پسران مربوط می‌شود.

ویرجینیا گامبا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور کودکان و درگیری‌های مسلحانه در این گزارش گفته است: “شرایط وحشت‌ناکی را که کودکان در درگیری‌های مسلحانه متحمل شده‌اند، نمی‌توان با کلمات توصیف کرد.”

وی در ادامه می‌افزاید: “کسانی‌که جان سالم به در برده‌اند، تا آخر عمر با زخم‌های عمیق فیزیکی و عاطفی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.”

گاما می‌افزاید، این گزارش فراخوانی به منظور اقدام برای تشدید کار سازمان ملل در جهت محافظت بهتر از کودکان در درگیری‌های مسلحانه و اطمینان از این است که به آن‌ها فرصت واقعی برای بهبودی و شکوفایی داده می‌شود.

گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که بیش از هشت هزار کودک در جریان جنگ‌ها در کشورهایی مانند افغانستان، سوریه و یمن کشته یا معلول شده‌اند.

این سازمان هم‌چنین گفته است که در سال ۲۰۲۱، 1600 کودک قربانی تعرض‌های متعدد شده‌اند.

مناطقی که در سال ۲۰۲۱ بیش‌تر کودکان تحت تاثیر تخلفات شدید قرار گرفته‌اند، افغانستان، جمهوری دموکراتیک کانگو، سرزمین‌های فلسطینی، سومالیا، ، یمن، سوریه و اسرائیل  بودند.

گاما تصریح می‌کند: “دو نوع تخلف در سال ۲۰۲۱، افزایش شدیدی را نشان دادند: آدم‌ربایی و خشونت جنسی، از جمله تجاوز جنسی که طبق این گزارش هر دو، ۲۰ درصد افزایش یافته‌اند.”

در این گزارش، بقایای مهمات منفجر ناشده، بمب‌های دست‌ساز و ماین، عامل اصلی کشته و معلول شدن بیش از هشت هزار کودک عنوان گردیده است.

هم‌چنین طبق این گزارش، هنوز کودکان توسط گروه‌های مسلح استخدام می‌شوند که شمار آن‌ها به بیش از 6300 تن می‌رسد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x