صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد تهران شد

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صبح امروز به تهران سفر نمود. هم‌زمان با سفر بورل، دولت فرانسه از ایران خواسته است که از سفر رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران برای دست یافتن به توافق هسته‌ای استفاده کند.

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صبح امروز به تهران سفر نمود. هم‌زمان با سفر بورل، دولت فرانسه از ایران خواسته است که از سفر رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران برای دست یافتن به توافق هسته‌ای استفاده کند.

پیک‌آفتاب: سفر از پیش اعلام نشده جوزپ بورل، رئیس اتحادیه اروپا زمانی انجام می‌شود که گفتگو‌ها برای احیای برجام به بن‌بست خورده است.

سفر بورل که اولین سفر او به تهران از ماه فبروری 2020 است، می‌تواند نقش تعیین کننده در احیای برجام باشد.

بورل در توییتی نگاشته است: “من به عنوان هم‌آهنگ کننده برجام برای دیدار با امیرعبداللهیان به تهران سفر می‌کنم. دیپلماسی تنها راه بازگشت به اجرای کامل توافق و معکوس کردن تنش‌های فعلی است.”

از سوی دیگر، وزرات خارجه فرانسه پیش از ورود بورل در بیانیه‌ای گفته است: “ما آماده‌ایم تا در مورد این توافق به نتیجه برسیم و از ایران می‌خواهیم در حالی‌که هنوز امکان احیای برجام وجود دارد، از این فرصت دیپلماتیک برای نهایی کردن آن استفاده بهینه نماید.”

گفتنی است که بورل با حسین امیرعبدالهیان، وزیر خارجه ایران و سایر مقام‌های ایرانی درباره توافق هسته‌ای دیدار می‌کند.

در همین حال، خبرگزاری ایرنا می‌گوید که پیتر استانو، سخنگوی بورل به این خبرگزاری گفته است که سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران “در راستای تلاش‌های جاری برای بازگرداندن برجام به اجرای کامل است.”

از سوی دیگر، وزیر خارجه ایران اخیراً تاکید کرد که ایران برای دست‌یابی به توافق “جدی” است. این در حالی است که با توقف گفتگوها برای احیای برجام، تنش‌های مربوط به پرونده هسته‌ای ایران افزایش یافته است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز 18 جوزا، به یک قطع‌نامه انتقادی رای داد و خواستار هم‌کاری بیش‌تر ایران با آژانس شد. به دنبال تصویب این قطع‌نامه‌، ایران، دوربین‌های نظارتی آژانس را غیرفعال کرد.

پس از خروج امریکا از برجام، ایران گام‌به‌گام از اجرای محدودیت‌های این توافق خودداری کرده است.

روز پنج‌شنبه، انریکه مورا، هم‌آهنگ کننده گفتگوهای اتحادیه اروپا، در توییترش تصویری از خود در حال صرف غذا هم‌راه با بورل و رابرت مالی، گفتگو کننده امریکا در رستورانی در بروکسل منتشر کرد. آقای مورا از قول رابرت مالی نوشت که امریکا متعهد به بازگشت به معاهده برجام است.

رایزنی‌های دیپلماتیک برای احیای برجام در روزهای اخیر شدت گرفته است. در همین حال؛ سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در سفر اخیر به تهران در این مورد با مقام‌های ایران گفتگو کرد و وانگ یی، وزیر خارجه چین هم با حسین امیرعبداللهیان تلفنی گفتگو نمود. چین گفته است که امریکا باید در گفتگوهای برجام “صادقانه مسئولیت خود را بپذیرد و به درخواست‌های منطقی طرف ایرانی پاسخ‌ مثبت ارایه نماید.”

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی گفته بود که برای بازگشت به اجرای کامل برجام، حسن نیت طرفین لازم است.

بورل: بازگشت به اجرای کامل برجام، مستلزم حسن نیت طرفین است

پرایس: امریکا به روسیه اجازه نمی‌دهد از برجام برای فرار از تحریم‌های اوکراین استفاده کند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x