صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

لغو کنفرانس فدراسیون شوراهای اسلامی استرالیا به دلیل دعوت از طالبان

این کنفرانس که هدف آن بحث درباره آینده افغانستان عنوان شده بود، قرار بود با حضور سهیل شاهین و سید عبدالبصیر صابری، دو عضو ارشد طالبان، راتب جنید؛ رییس فدراسیون شوراهای اسلامی و شیخ عبدالقدوس الازهری؛ یکی از مفتی‌های اعظم استرالیا، برگزار شود.

فدراسیون شوراهای اسلامی استرالیا (AFIC) برنامه‌ آنلاینی را که قرار بود روز شنبه، 16 اکتوبر، با حضور دو عضو ارشد طالبان برگزار کند، یک روز پس از نشر تبلیغات آن در صفحه فیسبوک‌اش لغو کرد.

پیک‌آفتاب: این کنفرانس که هدف آن بحث درباره آینده افغانستان عنوان شده بود، قرار بود با حضور سهیل شاهین و سید عبدالبصیر صابری، دو عضو ارشد طالبان، راتب جنید؛ رییس فدراسیون شوراهای اسلامی و شیخ عبدالقدوس الازهری؛ یکی از مفتی‌های اعظم استرالیا، برگزار شود.

برگزاری این کنفرانس با انتقادها و مخالفت‌های گسترده جامعه افغان‌های مقیم استرالیا روبه‌رو شده بود و برخی آن را شرم‌آور و توهین‌آمیز برای مردم افغانستان، به‌ویژه زنان و اقلیت‌های قومی، توصیف کردند.

گزارش شده که حکومت ایالتی رسماً از فدراسیون شوراهای اسلامی خواسته که این برنامه را لغو کند.

راتب جنید؛ رییس فدراسیون شوراهای اسلامی استرالیا (AFIC) گفته که این سازمان با گسترش واکنش‌ها برنامه خود را لغو کرده است.

گروهی از سازمان‌های متعلق به افغان‌های استرالیا در بیانیه‌ای از فدراسیون شوراهای اسلامی خواسته بودند که «دعوت خود را از اعضای طالبان پس بگیرد و از جامعه افغان‌های استرالیا بدون قیدوشرط عذرخواهی کند.»

اعضای جامعه افغان‌های استرالیا از زمان سقوط کابل به دست طالبان در اواسط ماه آگوست به طور پیوسته نسبت به رویکرد طالبان در برابر به زنان و اقلیت‌های قومی، به‌ویژه هزاره‌ها، اظهار نگرانی کرده‌اند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x