صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

عفو بین‌الملل: پس از به قدرت رسیدن طالبان، بحران مهاجرت در افغانستان تشدید شده است

عفو بین‌الملل با انتشار اعلامیه‌ای به مناسبت 20 جون، روز بین‌المللی مهاجرت نوشته است که هم‌اکنون بیش‌تر از 6 میلیون افغانستانی در داخل و خارج از کشور آواره شده و این بحران با به قدرت رسیدن دوباره طالبان تشدید گردیده است.

عفو بین‌الملل با انتشار اعلامیه‌ای به مناسبت 20 جون، روز بین‌المللی مهاجرت نوشته است که هم‌اکنون بیش‌تر از 6 میلیون افغانستانی در داخل و خارج از کشور آواره شده و این بحران با به قدرت رسیدن دوباره طالبان تشدید گردیده است.

پیک‌آفتاب: در اعلامیه‌ای که عفو بین‌الملل امروز دوشنبه 30 جوزا، منتشر کرده آمده است: “بحران پناهجویان افغانستان یکی از بزرگ‌ترین وضعیت‌های طولانی‌مدت پناهجویان در جهان است.”

عفو بین‌الملل می‌افزاید که هم‌اکنون بیش از 6 میلیون افغانستانی به دلیل جنگ، خشونت و فقر از خانه‌ها و کشورشان رانده شده‌اند و از این تعداد، 3.5 میلیون آواره در داخل افغانستان هستند و 2.6 تن میلیون دیگر به خارج از کشور مهاجر شده‌اند.

این نهاد بین‌المللی در ادامه می‌افزاید: “این ارقام با به دست گرفتن قدرت در افغانستان توسط طالبان در ماه اگست 2021 و بحران انسانی که افغانستان امروز با آن مواجه است، تشدید شده است.”

در اعلامیه آمده است، تاثیر این وضعیت به ویژه برای زنان و کودکان افغانستانی زیان‌بار می‌باشد که در مجموع 80 درصد آوارگان را تشکیل می‌دهند.

عفو بین‌الملل می‌افزاید، زنان و کودکانی که در نتیجه جنگ‌ها و فقر آواره شده‌اند، در معرض خطرهای مختلفی مانند استرس و آسیب روانی اجتماعی، استثمار و خشونت مبتنی بر جنسیت مواجه هستند.

منبع تصریح می‌کند که متاسفانه بسیاری از پناهندگان افغانستانی در کشورهایی مانند ایران، پاکستان، ازبیکستان، تاجیکستان، مالیزیا و ترکیه، از حقوق خود بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت برخوردار نیستند: “آن‌ها هم‌چنان با وحشی‌گری، خشونت، بدرفتاری و عقب‌نشینی روبه‌رو هستند. آن‌ها با تبعیض روبه‌رو هستند و برای دسترسی به خدمات اولیه، تحصیل، کار، هویت و مدارک مسافرتی مبارزه می‌کنند. در بدترین موارد، آن‌ها با بازداشت‌های خودسرانه، مجازات‌ها و اخراج اجباری مواجه می‌شوند.”

عفو بین‌الملل افزوده است که این نهاد از تعداد رویدادهای خشونت‌آمیز و نقض جدی حقوق بشر علیه پناهجویان افغانستانی در وحشت قرار دارد، زیرا پناهجویان افغانستانی با موارد متعدد خشونت علیه زنان و کودکان مواجه‌اند و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

این سازمان بین‌المللی از کشورهایی میزبان می‌خواهد تا به کنوانسیون 1951 پناهندگان و ضمیمه 1967 آن پای‌بند باشند و حقوق پناهجویان را رعایت کنند.

در بیانیه آمده است، برای تمام کسانی‌که در معرض خطر هستند، از افغانستان باید زمینه خروج امن فراهم گردد و کشورهای همسایه مرزهای‌شان را به روی افغانستانی‌های پناهجو باز بگذارند.

عفو بین‌الملل هم‌چنان تصریح کرده است که روند بازگشت اجباری پناهجویان افغانستانی باید فوراً متوقف شود.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x