صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

شاه‌محمود قریشی امروز وارد کابل می‌شود

منابع: این مقام بلند پایه قرار است در سفرش به کابل با مقام‌های ارشد طالبان گفتگو کند و رابطه طالبان و پاکستان، وضعیت جاری افغانستان، اسکان مهاجرین، چگونگی مرزهای مشترک بین دو کشور و کمک‌های جهانی به مردم افغانستان، محور اصلی این گفتگوها خواهد بود.

منابع گزارش داده‌اند که قرار است شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه کشور پاکستان در رأس یک هیأت بلند پایه وارد کابل شود.

پیک‌آفتاب: به نقل از منابع این مقام بلند پایه قرار است در سفرش به کابل با مقام‌های ارشد طالبان گفتگو کند و رابطه طالبان و پاکستان، وضعیت جاری افغانستان، اسکان مهاجرین، چگونگی مرزهای مشترک بین دو کشور و کمک‌های جهانی به مردم افغانستان، محور اصلی این گفتگوها خواهد بود. اما منابع رسمی تا حال این سفر را تایید نکرده است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، رئیس پیشین سازمان استخبارات پاکستان از اولین مقام‌هایی بود که به شکل مخفیانه وارد کابل شد و سه روز پی‌هم با مقامات طالبان دیدار و گفتگو داشتند.

همزمان با حضور او در کابل، طالبان در پنجشیر که یگانه مکان خارج از کنترول طالبان بود، پیشروی می‌کردند و برخی منابع گزارش دادند که هواپیمای پاکستانی مراکز جبهه مقاومت در دره پنجشیر را بمباران کرده است.

از جانب دیگر، جامعه جهانی پاکستان را کشوری می‌داند که به شکل ویژه بر طالبان نفوذ دارد و این کشور را بارها متهم به حمایت مستقیم از طالبان در جنگ 20 ساله افغانستان می‌کنند اما مقام‌های پاکستانی همواره این ادعا را رده کرده‌اند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان بارها از امریکا خواسته است که پول‌های مسدوده شده افغانستان را آزاد ساخته و آن را در اختیار طالبان قرار دهند تا مردم افغانستان از بحران بشری نجات یابد. گزارش‌ها حاکی از آن است که عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز از چنین موضعی برخوارده بود و خواستار به رسمیت شناختن طالبان از سوی جامعه جهانی شده است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x