صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سناتور امریکایی: کمیسیونی برای بررسی شکست امریکا در افغانستان تعیین شود

تامی داکورث که در جنگ عراق در سال ۲۰۰۴ زخمی و هر دو پایش قطع شد، گفته که ارتش وظیفه اولیه خود یعنی ناتوانی القاعده و برکناری طالبان را با موفقیت انجام داد.

تامی داکورث، سناتور امریکایی و کهنه‌سرباز جنگ عراق، پیشنهاد ایجاد یک کمیسیون مستقل برای بررسی شکست جنگ امریکا در افغانستان را ارائه کرده است.

پیک‌آفتاب: تامی داکورث، سناتور و خلبان سابق ارتش امریکا، روز گذشته 27 اکتبر، در نشستی گفته است: “ما باید بیاموزیم که چه اشتباهی انجام دادیم که پس از ۲۰ سال و مصرف میلیارد‌ها دالر پول مالیات‌دهندگان، در عرض یک هفته پس از خروج ما از افغانستان، کشور سقوط کرد. ما واقعاً هیچ ملت‌سازی انجام ندادیم.”

تامی داکورث که در جنگ عراق در سال ۲۰۰۴ زخمی و هر دو پایش قطع شد، گفته که ارتش وظیفه اولیه خود یعنی ناتوانی القاعده و برکناری طالبان را با موفقیت انجام داد.

او در نشستی که توسط مجله فارین پالیسی برگزار شد، گفت که باید کمیسیونی مستقل برای بررسی علل اصلی شکست امریکا در افغانستان تعیین شود.

امریکا پس از ۲۰ سال جنگ در افغانستان، طبق توافقی که در فبروری ۲۰۲۰ در قطر با طالبان امضا کرد، به تاریخ 31 اگست از افغانستان خارج شد. قبل از خروج کامل نیروهای امریکایی، دولت افغانستان سقوط کرد و طالبان به قدرت رسیدند. از دید مقام‌های دولت کنونی امریکا، این کشور در افغانستان به اهداف خود رسیده، اما منتقدین می‌گویند که ایالات متحده در افغانستان شکست خورده است.

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا می‌گوید که ماموریت این کشور در افغانستان هرگز دولت‌سازی و ملت‌سازی نبوده، بلکه سرکوب القاعده و تروریزم بوده که انجام شده است. به باور منتقدان، تروریزم در افغانستان هنوز برای امریکا خطرناک است.

به تازگی یک مقام‌ ارشد پنتاگون گفته است که داعش و القاعده قصد حمله بر امریکا را دارند و برای انجام چنین کاری به زمان نیاز دارند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x