صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

حمایت اردن از تشکیل یک ائتلاف نظامی مانند ناتو در خاورمیانه

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن روز جمعه 24 جون، گفت که از تشکیل یک ائتلاف نظامی مانند سازمان پیمان آتلانیتک شمالی (ناتو)، در خاورمیانه حمایت می‌کند.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن روز جمعه 24 جون، گفت که از تشکیل یک ائتلاف نظامی مانند سازمان پیمان آتلانیتک شمالی (ناتو)، در خاورمیانه حمایت می‌کند.

پیک‌آفتاب: پادشاه اردن گفته است، منشور چنین ائتلاف نظامی می‌بایست کاملاً روشن و مشخص باشد. ملک عبدالله تصریح کرد که من نخستین فردی خواهم بود که ناتوی خاورمیانه را تایید می‌کنم، اما روابط با بقیه جهان و نحوه تناسب ما می‌بایست بسیار روشن باشد؛ در غیر این صورت، همه را سر درگم و مایوس خواهد کرد.

از سوی دیگر، امریکا طی سال‌های اخیر بر لزوم هم‌کاری نزدیک بین کشورهای عربی و اسرائیل برای مقابله با فعالیت‌های ایران در منطقه حمایت کرده است.

در همین حال، سناتوران امریکایی در طرحی که به سنای این کشور ارائه شده، از یک‌پارچه کردن دفاع هوایی برای مقابله با ایران حمایت کرده‌اند.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل هم گفته بود که کشورش در حال ایجاد یک ائتلاف دفاع هوایی منطقه‌ای تحت حمایت امریکا برای مقابله با تهدیدات ایران است.

وزیر دفاع اسرائیل اضافه کرده بود که این مجموعه دفاعی پیش از این هم حملات ایران را خنثی کرده است و ممکن است با سفر جو بایدن، رئیس ‌جمهور امریکا به اسرائیل طی ماه آینده، تقویت شود.

اسرائیل در سال‌های اخیر با نزدیک شدن به کشورهای عربی هم‌سو با امریکا که نگرانی‌های مشترکی در ارتباط با ایران دارند، به آن‌ها پیشنهاد هم‌کاری دفاعی داده است. کشورهای عربی از اظهارنظر علنی در این مورد خودداری کرده‌اند.

وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه با رونمایی از آن‌چه که “ائتلاف دفاع هوایی خاورمیانه” نامید، در نشستی با قانون‌گذاران اسرائیلی گفت که چنین هم‌کاری‌هایی در حال انجام است.

او گفت که ظرف یک سال گذشته، من هم‌راه با شرکای خود در پنتاگون و در دولت امریکا، برنامه گسترده‌ای را رهبری می‌کردم که هم‌کاری بین اسرائیل و کشورهای منطقه را تقویت می‌نمود.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x