صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ثبت دومین اختراع بانوی افغانستانی در اتحادیه اروپا

شکردخت جعفری، مخترع افغانستانی در بریتانیا از ثبت دومین اختراع خود زیر عنوان "اندازه‌گیری سه بعدی دوز اشعه" برای درمان سرطان در اتحادیه اروپا خبر می‌دهد.

شکردخت جعفری، مخترع افغانستانی در بریتانیا از ثبت دومین اختراع خود زیر عنوان “اندازه‌گیری سه بعدی دوز اشعه” برای درمان سرطان در اتحادیه اروپا خبر می‌دهد.

پیک‌آفتاب: شکردخت جعفری مخترع افغانستانی از ولایت دایکندی، به بی‌بی‌سی می‌گوید: این اختراع سیستم سه بعدی دوزسنجی است که در داخل بدن بیمار سرطانی قرار داده می‌شود، وقتی بیمار تحت درمان رادیوتراپی قرار می‌گیرد، مقدار دقیق تشعشع دریافتی بدن بیمار را ثبت می‌کند و داکتران معالج با خوانش آن، سنجش میزان اشعه دریافتی بدن بیمار را در می‌یابند. وی می‌افزاید که این اختراع در ادامه کار قبلی او است.

جعفری دو سال پیش نیز اختراع دستگاه “دوزسنج” ثبت تششعات شعاع درمانی سرطان را در بریتانیا ثبت کرده بود. با استفاده از این دوزسنج که با استفاده از مهره‌های ساده شیشه‌ای ساخته، می‌توان میزان اشعه‌ای را که بیماران سرطانی در زمان رادیوتراپی دریافت می‌کنند، با دقت بسیار بالا و در مدت زمان مناسب اندازه‌گیری کرد.

مسئولان مرکز تحقیقات دانشگاه ساری در جنوب لندن گفته بودند که طرح خانم جعفری در زمینه شعاع درمانی بر اساس تحقیقات پروفیسور دیوید برادلی (David Bradly) انجام شده که در آن از فایبرهای شیشه‌ای استفاده می‌شد. ولی انجام این روش در محیط کلینیکی عملی نبود.

او در مورد اهمیت این اختراع تازه گفت که در حال حاضر بین ۱۰ تا ۲۵ درصد بیمارانی که شعاع درمانی می‌شوند، درمان‌شان به خاطر دقیق نبودن میزان اشعه دریافتی موفق‌ نیست که این دستگاه میزان خطا را به نصف کاهش می‌دهد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x