صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ایران: تنها راه مهار طالبان، تقویت داعش است

سید رسول موسوی، مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران گفته که تهران مجبور است با طالبان کنار بیاید. او در عین حال گفته که تنها گزینه برای مهار طالبان در افغانستان، تقویت داعش است.

سید رسول موسوی، مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران گفته که تهران مجبور است با طالبان کنار بیاید. او در عین حال گفته که تنها گزینه برای مهار طالبان در افغانستان، تقویت داعش است.

پیک‌آفتاب: سید رسول موسوی، مدیرکل آسیای غربی ایران که در نشستی در تهران سخنرانی می‌کرد، طالبان را دشمن خطرناک برای جمهوری اسلامی خواند، اما گفت که درحال حاضر، چاره‌ای جز پذیرش طالبان و سازش با این گروه ندارد. او گفته که جنگیدن با طالبان به قدرتمندی داعش در افغانستان کمک می‌کند که این مسئله برای جمهوری اسلامی خطرناک‌تر است.

آقای موسوی با بیان این که درحال حاضر جمهوری اسلامی توانایی جنگیدن با طالبان را ندارد، افزوده که اپوزیسیونی که بتوان با تکیه بر آن، جنگ داخلی را در افغانستان راه‌اندازی کرد نیز وجود ندارد. این مقام ایرانی گفته که طالبان یک جریان خاص است که توانسته قدرت را از راه نظامی در افغانستان در دست گیرد و مقابله با آن کار آسانی نیست. او در بخشی از سخنانش گفته است: “به صراحت می‌گویم که جنگ با طالبان در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.”

سید رسول موسی در عین حال گفته است که تنها گروهی که در حال حاضر با طالبان می‌جنگد داعش است و این تنها گزینه برای مهار طالبان می‌باشد.

 

ایران از جمله کشورهای همسایه افغانستان است که چندین نشست منطقه‌ای در مورد افغانستان را پس از سقوط حکومت پیشین برگزار کرده است. مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند که حکومت تک‌قومی در افغانستان قابل قبول نمی‌باشد و طالبان باید به خواست کشورهای منطقه و جهانی مبنی بر تشکیل دولت فراگیر تن دهند. پیش از این، وزیر خارجه ایران گفته بود که طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است، اما هیچگاهی یک جریان به تنهایی نمی‌تواند در افغانستان حکومت کند.

حسین امیر عبداللهیان؛ یک جریان به تنهایی قادر نیست در افغانستان حکومت کند

گفتگوی وزیران خارجه ازبیکستان و ایران در پیوند به قضایای افغانستان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x