صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

افغانستان و تغییرات اقلیمی، از موضوعات کلیدی نشست رهبران گروه 20

گفته می‌شود جو بایدن، رییس جمهوری امریکا در این نشست با رهبران اروپایی در مورد افغانستان گفتگو می‌کند. همچنین گفته شده که انتظار می‌رود در این نشست، تغییرات اقلیمی و پیامدهای آن و نیز احیای اقتصاد جهانی پس از کرونا، از دیگر موضوعات کلیدی باشد.

انتظار می‌رود مسئله افغانستان در نشست دو روزه سران گروه۲۰ به بحث گرفته شود. گفته می‌شود جو بایدن، رییس جمهوری امریکا در این نشست با رهبران اروپایی در مورد افغانستان گفتگو می‌کند. همچنین گفته شده که انتظار می‌رود در این نشست، تغییرات اقلیمی و پیامدهای آن و نیز احیای اقتصاد جهانی پس از کرونا، از دیگر موضوعات کلیدی باشد.

پیک‌آفتاب: رهبران کشورهای عضو گروه 20 در حالی برای شرکت در اجلاس سران این گروه وارد رم، پایتخت ایتالیا شده‌اند که این نشست اولین اجلاس حضوری مهم‌ترین قدرت‌های اقتصادی جهان از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا محسوب می‌شود.

هرچند احیای اقتصاد جهانی پس از همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» محور اصلی مذاکرات سران گروه بیست خوانده شده، اما برگزاری این نشست در آستانه اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسگو این امید را پدید آورده که کشورهای گروه بیست بر سر تعیین ضرب الاجلی برای به صفر رساندن میزان خالص انتشار گازهای گلخانه‌ای توافق خواهند کرد. با این همه برخی از تحلیل‌گران توافق بر سر این موضوع را مبهم می‌دانند.

اوضاع افغانستان نیز از دیگر موضوعات کلیدی است که انتظار می‌رود در نشست گروه 20 مورد بحث قرار گیرد. بر اساس گزارش‌ها، جو بایدن، رئیس جمهور امریکا هم که برای اشتراک در این نشست به رم آمده، روی وضعیت افغانستان پس از خروج کامل نیروهای امریکایی، با رهبران اروپایی گفتگو خواهد کرد و افغانستان یکی از موضوعات مهم این نشست خواهد بود.

در آستانه‌ی برگزاری نشست گروه۲۰، شبکه منسوب به “زنان رهبران سیاسی” با نشر یک اعلامیه گفته که رهبران بیست کشور ثروتمند جهان، باید از مصونیت و امنیت زنان فعال و سیاسی در افغانستان اطمینان حاصل کنند. در اعلامیه گفته شده که سیاسیون زن در افغانستان نه تنها به حاشیه رانده شده‌اند، بلکه با خطر و خشونت روبه‌رو هستند.

از سوی دیگر، سهیل شاهین از سخنگویان طالبان در قطر خواسته که سران 20 اقتصاد برتر کمک‌های وعده شده در نشست قبلی این گروه را هرچه سریعتر به افغانستان ارائه کنند. آقای شاهین هشدار داده که هرنوع تاخیر در این زمینه افغانستان را با فاجعه انسانی رو به رو خواهد کرد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x