صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

احتمال تمدید معافیت بر سفرهای خارجی رهبران طالبان از سوی امریکا

فارن پالیسی گزارش می‌دهد که بحث‌های جدی در داخل امریکا بر سر تمدید معافیت بر سفرهای خارجی‌ رهبران طالبان وجود دارد و احتمال می‌رود که این روند ادامه یابد.

فارن پالیسی گزارش می‌دهد که بحث‌های جدی در داخل امریکا بر سر تمدید معافیت بر سفرهای خارجی‌ رهبران طالبان وجود دارد و احتمال می‌رود که این روند ادامه یابد.

پیک‌آفتاب: براساس گزارش این مجله امریکایی، زمان معافیت سفرهای خارجی رهبران طالبان در 20 جون پایان می‌یابد و در کابینه بایدن برای تمدید یا اتمام آن، اجماع نظر وجود ندارد. گزارش می‌افزاید که شورای امنیت ملی امریکا نیز در زمینه تاکنون تصمیم نگرفته است.

تحریم سفر طالبان در سال 2019، توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین امریکا برداشته شد تا راه را برای مذاکرات صلح امریکا و طالبان هموار کند.

اکنون حکومت بایدن از سوی نهادهای حقوق بشری تحت فشار است تا این تحریم‌ها را دوباره برگرداند.

در همین حال، برخی دیپلمات‌ها به این باور اند که وضع دوباره تحریم بر سفرهای طالبان، ممکن است تاثیر چندانی بر وضعیت نداشته باشد، زیرا آنان در مدت کم‌تر از یک سال حکومت، به هیچ فشاری تن نداده‌اند.

فارن پالیسی در ادامه می‌افزاید: “شماری از مقام‌های وزارت خارجه و شورای امنیت ملی امریکا به این باور اند که این تحریم ها باید دوباره وضع شود، زیرا از عدم پیش‌رفت واقعی در مورد کاهش سرکوب زنان و دختران، تشکیل دولت فراگیر و احترام به حقوق بشر خسته شده‌اند.”

این سازمان از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا با ممنوعیت هدف‌مند بر سفر مقام‌های طالبان، فشار بیش‌تری وارد کند.

این در حالی است که تاکنون نگرانی‌های زیادی ازسوی نهادهای حقوق‌بشری و مقامات سازمان ملل در خصوص خط‌مشی عملی طالبان در افغانستان صورت گرفته است، اما هیچ کدام تاکنون نتیجه‌ای در پی نداشته است.

پیش از این، وزارت خارجه امریکا نیز به طالبان هشدار داده بود که اگر اقدامات سخت‌گیرانه بر زنان در افغانستان را لغو نکنند، فشارهای بیش‌تری بر آنان وارد خواهد کرد.

هشدار آمریکا به طالبان: اگر اقدامات سختگیرانه بر زنان لغو نگردد، فشار بیشتری وارد می‌کنیم

در همین حال؛ هدر بار، معاون بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر نیز گفته بود که انتقاد از عمل‌کردهای طالبان در خصوص زنان کارساز نیست و باید عملاً بر آنان در افغانستان فشار وارد شود.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x